1 500 Kč more for a free shipping

Kofein

Kofein

Jaká je to látka?

Kofein je přírodní látka ze skupiny alkaloidů, která se vyskytuje v některých rostlinách, např. v kávě či guaraně. O alkaloidech je známo, že mají povzbuzující účinky na centrální nervový systém. Důsledkem příjmu kofeinu je především zvýšení soustředění při cvičení a zúžení krevních cest, což zvyšuje prokrvení svalů (v důsledku mírně zvýšeného krevního tlaku) a oddálení nástupu únavy.

Jaké má postavení ve výživě/metabolismu

Kofein stimuluje tukové zásoby k uvolňování tuků do krevního řečiště, a tak usnadňuje jejich spalování. Kofein dále zvyšuje hladinu hormonu inzulínu, čímž zlepšuje využitelnost sacharidů ve svalech. Dále otupuje účinky kortizolu, což je hormon, který se uvolňuje při intenzivním cvičení a má tendenci svaly odbourávat, tj. katabolizovat.

Čím může být pro klienta zajímavý

Povzbuzující efekt kofeinu zvyšuje odolnost vůči únavě a zlepšuje výkonnost při vyčerpávajícím cvičení. Během cvičení totiž tělo začíná cítit v důsledku poklesu hladiny svalového sacharidu – glykogenu únavu, když se jeho zásoba během tréninku vyčerpává. Díky stimulačnímu účinku kofeinu ji lze však lépe překonat a „přepnout“ na vydatnější zdroj energie, tj. na tuky, které se začnou spalovat. Tím můžeme vydržet déle cvičit, téměř až do vyčerpání. Pokud dbáme na dostatečný pitný režim, kofein nezhoršuje stav zavodnění, ani nepůsobí přehřátí a nadměrné pocení.