1 500 Kč more for a free shipping

BCAA (glutamin)

BCAA (glutamin)

Jaká je to látka?

Aminokyseliny jsou základní stavební kameny bílkovin a po vodě jsou druhou největší složkou svalů. Mezi esenciální aminokyseliny, které si tělo nedokáže samo vytvořit, ale musí být do těla dodány, patří i trojice aminokyselin: leucin, izoleucin a valin, kterým ve zkratce říkáme BCAA (Branched Chain Amino Acids = aminokyseliny s rozvětveným řetězcem). BCAA jsou ve svalových vláknech zastoupeny více než 1/3 ze všech esenciálních aminokyselin a jsou nezbytné pro jejich růst. Slouží také jako významný energetický zdroj pro svaly během výkonu.

Jaké má postavení ve výživě/metabolismu

Při tréninku totiž svaly spotřebovávají vlastní uložené BCAA a mění je na energii. Když užijete BCAA před tréninkem, dodáte tělu zdroj doplňkové energie a ochráníte tak již vybudovanou svalovou hmotu. I použití BCAA po tréninku má smysl, protože se nyní BCAA stanou stavebními kameny bílkovin a jsou důležité pro nastartování svalového růstu. Efektivní dávkou je 5 gramů před i po tréninku, u žen a kondičních klientů se osvědčují zhruba poloviční dávky.

Čím může být pro klienta zajímavá

Když jsou v doplňku BCAA zastoupeny v poměru 2:1:1, je tento poměr nejvhodnější při užívání na lačno, tedy před jídlem. Poměr 4:1:1 je vhodný při užívání BCAA po bílkovinném jídle, aby byl zajištěn zvýšený příjem leucinu oproti dalším dvěma aminokyselinám. Tvorbu svalových proteinů startuje leucin, a to díky své schopnosti zvyšovat hladinu hormonu inzulínu v krvi. Inzulín stimuluje přenos aminokyselin z krve do svalů a podporuje tak spolu s leucinem svalový růst.

Efekt BCAA lze ještě podpořit přidáním glutaminu do receptury doplňku. Aminokyselina glutamin totiž prohlubuje růstovou funkci BCAA  a zároveň zvyšuje hladinu růstového hormonu. Glutamin má ještě neutralizační vliv na překyselení unavené svalové tkáně kyselinou mléčnou a současně je „vychytávačem“odpadního únavového čpavku, vznikajícího při vstřebávání bílkovin. Proto glutamin ve směsi s BCAA podporuje regeneraci a navíc posiluje imunitu, která bývá někdy oslabena vysoce intenzivním tréninkem (při tzv. oxidačním stresu).