Ještě 1 500 Kč a dopravu máš ZDARMA

Pitný režim a trénink: Kolik, kdy a co pít?

Pitný režim a trénink: Kolik, kdy a co pít?

Pitný režim před tréninkem

Trénink v gymu nebo kardio cvičení trvají déle než několik desítek minut a často probíhají v prostředí posiloven, kde se kvůli vysoké vlhkosti hodně potíš. Proto mysli na pitný režim ještě před zátěží. Nedostatkem tekutin si jednak zbytečně snižuješ výkon na startovní čáře, jednak se tělo snadněji a rychleji dehydratuje během zátěže.

Během 2-3 hodin před výkonem proto vypij minimálně půl litru tekutin. Zhruba 10-20 minut vypij 200-300 ml nápoje.

Hodí se vypít nápoje bohaté na sacharidy - iontové nápoje nebo limonády konzumuj nejpozději 20 minut před tréninkem. Těsně před výkonem by tě brzdily a také zvýšily hladinu cukru v krvi, který by mohl bránit využívání mastných kyselin během cvičení. Nebo dokonce působit tzv. reaktivní hypoglykemii (přichází slabost, pocit zimy, třes, hlad...).

Proto opatrně se sportovními nápoji, které mají vysoký glykemický index! Například 300 ml sportovního nápoje s obsahem 6 % sacharidů, tzn. 18 g glukózy, maltodextriny či sacharózy.

Gladiátorský tip

Z doplňků před cvičením se nám osvědčuje Pre-Workout Gladiator nebo Crea-Titus pro nabrání svalové hmoty.

Co pít během tréninku? Doplňuj sacharidy

Během výkonu vypij 200-300 ml tekutin každých 10-20 minut. Dostávej je do sebe raději po malých dávkách, protože tekutiny musí projít rychle žaludkem a pak se rychle vstřebat v tenkém střevě. Nápoj obsahující fruktózu nebo maltodextriny prochází rychleji než nápoj obsahující glukózu nebo sacharózu. Ideální je nápoj s méně než 5 % sacharidů a neobsahuje příliš mnoho minerálních látek.

Sacharidy navíc pomáhají se vstřebáváním iontů sodíku. Jinak řečeno, čistá voda se vstřebává pomaleji ve srovnání s dobře vyváženými sportovními nápoji. K pití během výkonu jsou ideální izotonické iontové nápoje (nápoje s koncentrací látek podobnou krvi) nebo hypotonické nápoje (nápoje s nižší koncentrací oproti izotonickým).

Pít cokoliv

Nemáš nic takového po ruce? Vždycky je lepší pít obyčejnou vodu z kohoutku nebo minerální vodu než nepít vůbec nic!

Nápoje po výkonu: Regenerace

Po sportu popožeň regeneraci - potřebuješ doplnit tekutiny, minerální látky a i určité množství sacharidů. Příjem sacharidů doplní zásoby glykogenu, bez kterého se svaly po tréninku neobejdou. Například Herkules ti pomůže, když tělo dostává zápřah absolvuješ několikrát týdně.

Zapamatuj si

  • Pocit žízně začíná u každého jinak a během tréninku slouží spíš pro orientaci. Intenzivní trénink ale může zmírnit nebo dokonce potlačit pocity žízně. V posilovně navícbývá obvykle dusno, proto ti může připadat, že se nepotřebuješ napít. To je ale nesmysl! Proto pij stále, nezávisle napocitu žízně.