Ještě 1 500 Kč a dopravu máš ZDARMA

Svalová horečka – jak se před ní chránit?

Svalová horečka – jak se před ní chránit?

Upřímně - neobejdeš se bez ní. Jediný způsob, jak se 100% vyhnout svalové horečce, je přestat cvičit nebo cvičit tak lehce, že se nedostaví výsledky. A to nechceš! Naštěstí existuje několik způsobů, jak horečku zmírnit a také jí přednácházet. Znáš je?

Co je svalová horečka a jak vzniká?

Když se svalové vlákno zatíží více než obvykle, jeho povrchová membrána se může protrhnout a vyteče z něj tekutina. Na tu reagují nervová zakončení okolních vláken a ty vnímáš bolest. Tekutina může ze svalových vláken vytékat pomalu, což je nejčastější příčinou tzv. opožděné svalové horečky. Tento jev se objevuje mnohem častěji než samotná poranění a potrhání svalových vláken. Bolest při cvičení způsobují i odpadní látky (např. kyselina mléčná), které vznikají při svalové práci.

Tyto látky kyselé povahy se ze svalu odplavují už za několik hodin a bolest postupně ustává.

Bolí to! 5 zásad, jak zmínit svalovou horečku

1. Zajdi na sportovní masáž, která zlepšuje prokrvení a tím i rychlost hojení poškozených svalových vláken.

2. Na příliš bolestivé svaly přidej ledové obklady. Zmírňují bolest a přitom se nezpomalí regenerace svalových vláken. Nejlepší je ledování i stahování současně, např. neoprenem.

3. Mezi náročnými tréninky si dej lehké kardio-cvičení, jako je běh či jízda na kole. Tím se také zrychlí krevní oběh i rychlost regenerace.

4. Zařaď do stravy vitamíny C a E, které ti pomohou k rychlejší svalové regeneraci. Céčko obsahují např. citrusové ovoce, ale i červené melouny a borůvky. Vitamín E obsahují ořechy, rostlinné oleje a čerstvé ovesné vločky.

5. Léky proti bolesti užívej, jen když už horečku opravdu nejde vydržet. Dlouhodobá závislost na lécích tohoto typu může poškodit střeva a navíc brání tělu, aby samo úspěšně bojovalo se svalovou bolestí.

5 tipů prevence, jak zabránit vzniku svalové horečky

1. Rozcvič se. Vždy začínej cvičit s lehkými váhami a váhu postupně v každé následující sérii přidávej. Tak předejdeš svalovým zraněním a přetržení svalů.

2. Nesnaž se při tréninku co nejvíce „vyšťavit“. Nauč se rozpoznávat, s jakou intenzitou je vhodné cvičit, abys nebyl druhý den příliš rozbolavělý. Míra bolesti po tréninku je ukazatelem, o kolik jsi to „přepálil“.

3. Zvyšuj tréninkové dávky jen pomalu. Čím pomaleji budeš zvyšovat intenzitu a prodlužovat délku tréninku, tím menší svalové bolesti tě čekají.

4. Po vysoce intenzivním cvičení nevynechávej cool-down, tedy uklidnění. Proč? Urychlený krevní oběh při cvičení zajišťuje, že se svalům dostanou látky potřebné ke svalové práci i regeneraci. Cool-down po těžkém tréninku pak udržuje krevní oběh stále zrychlený, takže nedochází k dalšímu odbourávání svalových bílkovin a proces regenerace se urychluje.

5. Zařaď postupně rostoucí tréninkové dávky v pravidelných intervalech. Funguje tzv. negativní opakování, kdy pozitivní (zvedání zátěže) část pohybu provedeš s maximální dopomocí sparingpartnera a negativní část pohybu (spouštění zátěže) pomalým pohybem provádíš už sami, bez dopomoci. Při této technice se obvykle používá vyšší zátěž, než kterou bys byl schopný zvládnout.

Gladiátorský tip

Jak se zaručeně vyhnout svalové horečce? Zkus Glutamine Centurion, který násobně urychlí regeneraci svalů.

Doplňky na regeneraci svalů zabrání svalové horečce